היתרונות שבכתיבת טקסטים לעבודות אמנות

ישנם יתרונות רבים בכתיבת טקסטים לעבודות החזותיות שלכם ולא משנה מהי המדיה שבה אתם יוצרים או מביאים את עצמכם לידי ביטוי. כאמנים, הכוח שלכם נמצא ביצירתיות שלכם. אתם יכולים לבטא את עצמכם הודות לידיים ולתפיסת המרחב שלכם, יש בכם יכולות פנומנאליות של חשיבה מורכבת, אתם יכולים לדמיין או ליצור בראשכם חזיון תיאורטי ולאחר מכן להביא אותו לידי ביטוי מוחשי במציאות עצמה.

העבודות שלכם יכולות להיות פשוטות למדי אך יחד עם זאת להצפין בתוכן מסר אחד עיקרי או מספר מסרים שחשוב לכם לבטא לעולם – להעביר הלאה. הרי כאמנים, יש לכם את היכולת המופלאה למצוא עניין דווקא במקומות שאנשים אחרים מבטלים לחלוטין או מתקשים להתבונן עליהם או להתמודד איתם. יש לכם יכולת לקחת את אותם המקומות ולהנגיש אותם דווקא לאותם האנשים – אתם יודעים על איזה נקודות ללחוץ, מתי ולמי. זה מה שאתם טובים בו ומסוגלים אליו כורח שהעובדה שאתם יוצרים! ועדיין... לפעמים מה שאתם רוצים לומר או מה שאתם מבקשים למסור הלאה דרך העבודות שלכם לא תמיד מצליח לעבור מתוככם אל תחום המחשבה של מי שנחשף אל האמנות שלכם.     

 

 

 

 

 

 

 

טקסט טוב מעצים את המסר של היצירה שלכם!

העמקת המסר האמנותי

בכוחו של טקסט מלווה לעבודת האמנות שלכם להסביר בדיוק מה התכוונתם לומר ויותר מזה, טקסט יכול ליצור עלילה, לבאר לצופים מי אתם ומאיפה באתם והוא אפילו יכול להסביר את הנרטיב של הדימוי החזותי אותו בחרתם להציג.

הדימוי יכול להיות פסל, ציור שמן על בד, רישום בפחם או כל ביטוי של מדיום האמנות הפלסטית אבל לא רק. הדימוי יכול להיות גם אלבום מוזיקה שהפקתם, הלחנתם או כתבתם, תערוכת עבודות צילום בסטילס, וידאו-ארט ואפילו מופע מחול. בכל יצירת אמנות ולא משנה כעת המדיום שבו היא מוצגת, קיימים מסרים חזותיים המוצגים כקודים שעל הצופה לפענח. היצירה יכולה להציג אמירה בוטה או לחלופין להציג אמירה מעודנת. היצירה יכולה להיות מלאה ברמזים רבים וברורים שבועטים את המסר או בסימנים מעודנים יותר שיכולים להציג לצופה את האופציות הרבות להבנת המשמעות. הרמזים או הסמנים הללו או במילים אחרות – האמירה האמנותית שלכם – יכולה בקלות להעלם מעיניו ומתודעתו של הצופה במידה והעבודה לא מוצגת עם טקסט המתפקד כמסר לשוני שמקשר בינה ובין האמירה שלכם. בין מדיום הטקסט הכתוב למדיום הוויז'ואל המוחשי.

 

העצמת הקשר עם הצופים 

זה הרי ידוע לרובנו אם לא לכולנו שכשמדובר בקליטה חושית, ככל שאנחנו רואים יותר אנחנו יודעים יותר. ויותר מזה, ככל שאנחנו משקיעים במשהו יותר זמן פיענוח או בניסיון להבנת-עומק כך נזכור אותו יותר ונקשר אליו יותר. כמו שאמרתי, טקסט כתוב יעצים את המסר שלכם אך לא רק, טקסט כתוב גם יגרום לכך שהצופה יזכור את העבודה שלכם טוב יותר לעומת עבודות אחרות והוא גם יעצים את הקשר של הצופים אליכם ואל העבודה שלכם. כשמדובר ביצירות אמנות, באמצעות המלל הכתוב המסר או המסרים המוצפנים מקבלים ביטוי נוסף (טקסטואלי) המסייע לצופה בפיענוח העבודה שלכם והכוונה שלכם. המסר יכול להיות תרבותי, אינטימי, ביקורתי ואפילו חתרני אבל אם לא תצליחו להעביר אותו העבודה שלכם מאבדת את אחד הרבדים העמוקים ביותר המסוגלים להעצמת המשמעויות שלה.

 

כתיבת טקסט מלווה לעבודת האמנות שלכם משלבת ערכים 

נוספים בקליטה החושית אצל הצופים ומעמיקה איתם את הקשר. 

כשהצופים נחשפים ליצירות האמנות שלכם, הקליטה התפיסתית שלהם יוצרת במוחם סדרה של מסרים ליניאריים כאשר המסרים האלה יקבעו בסופו של דבר האם הם הבינו את העבודה או לא. בהתאמה, כתוצאה מהצלחה או כישלון שלכם כאמנים בהעברת המסר תוכלו לדעת האם העבודה שלכם הצליחה לגעת בצופה, לרגש אותו ולהמשיך אתו כזיכרון קונספטואלי בחייו או שהיא עברה על ידו. צופים רבים לא יגיעו למסר שהיה חשוב לכם להעביר מאחר ויהיה להם קשה עד כדי לעתים אפילו בלתי אפשרי לייחס לעבודה שלכם את המשמעות שאליה כיוונתם ולפעמים שום משמעות כלל.

 

המסר בכל עבודת אמנות יכול להיות פשוטו כמשמעו, יכול להיות מורכב, יכול להיות בוטה ויכול להיות מרומז אבל מה שבטוח הוא שכל פעולה, דימוי או אובייקט בעבודת האמנות שיצרתם בכוחה לומר משהו למישהו מתישהו ולהיכנס אל עולמו של זה שצופה בה. קריאה או פענוח תמונה או אובייקט חזותי יכולה להיות קריטית עבורכם כאמנים. טקסט טוב שכתוב נכון ומבטא אתכם ואת היצירה שלכם יכול להיות הסיבה שבגינה עבודותיכם ייבחרו להצגה במוזיאונים, גלריות או חללי תצוגה. אל תקלו ראש בחשיבות המסר!

למה אני צריך טקסט לעבודות האמנות שלי?

כאמנים הרי ברור לכם שהמסר שמוצפן ביצירה שלכם הוא מורכב מזה שיעלה לצופה בצפייה ראשונה בעבודה שיצרתם. מרגע שאתם כיוצרים עוזבים את העבודה ובשלב שבו סיימתם עם המכחול או הנחתם לפסל, היצירה מקבלת אצל אלה שצופים בה חיים משל עצמה. כאמנים, מבחינתכם, במקום הזה נגמרת היכולת שלכם להמשיך ולכוון את הצופה למסרים אליהם אתם מעוניינים שהם ישימו לב. נכון? אז זהו... שלא בהכרח.

 

ברגע שכיוצרים, אתם נותנים שם מסוים ליצירה שלכם או משקיעים בטקסט שיצורף אליה ויסביר אותה לעומק, אתם למעשה יוצרים דו שיח מתמשך בין היצירה שלכם לצופה שמביט בה, התרשם ממנה התרשמות ראשונית וכעת, ישקיע מספר דקות נוספות כדי להעמיק במסר. לרוב, איכות הטקסט שבו ייכתב המסר שלכם יקבע האם הצופה ימשיך להעמיק ביצירה, האם הוא יקדיש מחשבה אל המסר, האם תיווצר הבנה של מה שניסיתם "לומר" ביצירה, האם המסר שהוצפן ביצירה הובן.

 

אז אם צריכים טקסט כתוב בעברית או באנגלית שיצורף לעבודת האמנות שלכם דברו איתי. תוכלו להתרשם מטקסטים שכתבתי לאמנים וגם מטקסטים שכתבתי לאתרים שאת חלקם גם עיצבתי ובניתי. אני מיומנת בכתיבת טקסטים לאמנים ממדיומים שונים – אמנות פלסטית, צילום, מוזיקה, ווידאו ומחול. ביכולתי ליצור עבורכם טקסטים וקטלוג לתערוכות, להגשות לפסטיבלים ולקולות קוראים בארץ או בחו"ל.

 

בשביל כתיבת הטקסט אנתח יחד אתכם ולפעמים גם עבורכם את העבודות שיצרתם, את מי שאתם ואת מה שחשוב לכם לומר. לטקסט המלווה את האובייקט החזותי שיצרתם - בין אם מדובר בתמונה, פסל או כל אובייקט אחר – יש חשיבות עצומה. אל תמעיטו בערכו של הטקסט עבור העבודות שלכם. תוכלו להזמין ממני כתיבת טקסט בכל היקף ולכל מטרה.