?איך כותבים הצהרת אמן

ועכשיו לתכלס. איך כותבים הצהרת אמן? אז האמת היא שאפשר לכתוב הצהרת אמן בדרכים רבות. תוכלו לכתוב אותה בטון רגשי, תיאורטי (אבל לא מוגזם), אקדמי (אבל לא יבש), אֲנַאלִיטִי, הומוריסטי, אנטגוניסטי, פּוֹלִיטִי או מקצועי. חשוב שתשאלו את עצמכם: "מה אני מנסה לומר ביצירה?" או "מה משפיע על האמנות שלי?" או לחלופין "האם וכיצד שיטות העבודה שלי - הטכניקות, הסגנון והחלטות שלקחתי - תומכות בתוכן האמנותי שלי?"

 

התייחסו אל עצמכם בגוף ראשון, לא כאל 'האמן'. גם אם לא אתם כותבים את הצהרת המן שלכם זכרו שהמלל צריך להיכתב כאילו אתם כתבתם אותו. הפכו את הצהרת האמן שלכם למלל שמשקף את מי שאתם ואת העבודה שלכם כאמנים. ההצהרה צריכה להיות ברורה וישירה, היא צריכה להיכתב באופן תמציתי ולהיות לעניין. הצהרת האמן לא צריכה להיות ארוכה יותר מדף אחד. השתמשו בפונט 10 – 12 והשתמשו במרווחים בודדים. השתדלו שלא להשתמש בפונטים מפוארים או בעיצוב מסובך. המידע שאתם כותבים – המילים שלכם - צריכות לבלוט ולא העיצוב הגרפי. כעת, לכמה שיקולים שעליכם לקחת בחשבון כשאתם כותבים הצהרת אמן:

 

·       מי הקהל שלכם? באיזו רמה אתם כותבים?

·       לשם מה תשמש אתכם הצהרת האמן?

·       מה האמירה האמנותית שלכם אומרת עליכם כאמנים וכאנשי מקצוע?

וכעת מבחינת הסִגְנוֹן: 

 

 • זכרו להיות כנים

 • נסו לתפוס את הקול הפנימי שלכם

 • הימנעו מחזרה על ביטויים ומילים. כשאתם מגלים שאתם חוזרים על מה שכבר כתבתם, חפשו את המשפטים שאומרים את אותו הדבר אבל בצורה אחרת, ובחרו את הטוב מבין השניים.

 • השתדלו שמבנה ואורך המשפט יהיו בהתאם למורכבות הרעיון.

 • ארגנו נכון את המידע שאתם כותבים - רעיונות חשובים צריכים להיות בסוף המשפט לצורך הדגשה.

 

 

 

 

 

 

אחרי כל מה שכתבתי אני יודעת שעדיין עבור כמה מכם, לשבת ולכתוב משפטים ברורים, תמציתיים קצרים ומשכנעים על האמנות שלכם יכול לעורר בכם חרדה מסוימת. לכן חשוב לי לומר: אל תהיו רציניים כל כך, תקלו על עצכם. תזרמו אל תוך התהליך עם תרגיל כתיבה שירגש אתכם או שיהיה טבעי לכם. הנה כמה הצעות:

 

 1. אספו את  כל עבודות האמנות שלכם יחד. בין אם האמנות שלכם נמצאת במרחב הפיזי או הדיגיטלי - אספו אותה. הביטו בעבודות שלכם, תבדקו אותן, תהרהרו בהן, באמת. יכול בהחלט להיות שבמהלך הזמן בכל פעם עבדתם ברמת המיקרו ולכן לא שמתם לב בכלל שבמאקרו העבודות שלכם למעשה מכילות אלמנטים משותפים. יכול להיות שישנו קו מסוים - רעיוני - שרלוונטי לכל העבודות שלכם ולכל אורך הזמן שבו אתם עוסקים באמנות. הביטו בכל יצירה באופן ספציפי אבל תחשבו הוליסטי. קחו בחשבון את כל העבודות כולן, את כל מה שיצרתם ואני מבטיחה לכם שתמצאו גורם מקשר. אם לא מצאתם אתם מוזמנים לפנות אלי ואני אמצע לכם. זה שם.  

 2. תכתבו רשימה של תארים שמתארים את העבודות שלכם. השתמשו בתארים ויזואליים ולשוניים, תהיו ספציפיים ונסו להימנע מלהשתמש במונחים לעוסים וכלליים מידי שלקוחים מהז'רגון האמנותי. האם ניתן להגדיר את האמנות שלכם כמינימליזם? האם תוכלו לתאר אותה כשקטה? קצבית? האם היצירות שלכם מצחיקות? האם הן מאורגנות על גבול האסטניסטיות או מבולגנות? חשבו על זה...

 3. הקליטו את עצמכם מדברים על האמנות שלכם. תוכלו להקליט את עצמכם מדברים על האמנות שלכם בפני חבר טוב, או בן משפחה, אולי בפני אמן אחר. רוב הסיכויים הם שאתם מדברים על האמנות שלכם כל הזמן ושכבר הגדרתם לעצמכם בראש בדיוק מהי הצהרת האמן שלכם אבל פשוט אין לכם מושג שעשיתם את זה. לכן שוחחו עם מישהו על האמנות שלכם, נסו להסביר לו/ה אותה והקליטו את השיחה, תתמללו מה שיצא ותתחילו לערוך מתוכן השיחה את הפרטים הרלוונטיים.

 4. תחשבו על הרגשות, התחושות או התגובות שהייתם רוצים שמי שמביט ביצירה או על העבודות שלכם ירגיש. זה המקום לזכור או לשים לב שהכוונה שלכם כאמנים יכולה להשפיע מעט מאוד על הפרשנות שהקהל שלכם ייתן לעבודות שיצרתם. מי כמוכם יודעים שכשהעבודה עוזבת את הסטודיו שלכם היא מקבלת חיים משל עצמה במוחו של הצופה. בדיוק משום שכך, הצהרת אמן היא אחד המקומות הבודדים שבהם תוכלו כאמנים לכוון את הקהל שלכם לעבר התחושה, התגובה או הרגש הנכון. או במילים אחרות, זה שבאמת התכוונתם אליו כשהכנתם את היצירה שלכם. האם דרך האמנות שלכם הצופים אמורים ללמוד משהו? האם האמנות נעשתה בכדי שהם ייצרו קשרים חדשים בין נושאים שונים שהם לא ראו את הקשר ביניהם? האם אתם מנסים לגרום לאנשים להרגיש נסערים? שמחים? האם האמנות שלכם מטרתה לגרום לאנשים לרתוח? – האם האמנות שלכם ביקורתית?

 5. כתבו מכתב לחבר הכי טוב שלכם ובו נסו לתאר לו/ה על מה בדיוק אתם עובדים כשאתם נמצאים בסטודיו. כתבו לחבר טוב על מה מעסיק אתכם "מיה יקרה, היום בסטודיו ביליתי חמש וחצי שעות בהדפסה של ציפורים על נייר קרטון, זה נראה כמו פרויקט יצירה ברמה של כיתה א' אבל זה בדיוק מה שחיפשתי כי ככה אפשר... וכן הלאה. מניחה שהבנתם. אתם תתפלאו כמה תצליחו ללמוד מזה.

 6. שאלו את עצמכם. מהן השאלות שאתם מנסים לענות עליהם כשאתם עושים עבודות האמנות שלכם

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אז עכשיו, אחרי שעשיתם סיעור מוחות עם עצמכם ואולי אפילו עם אחרים, יש לכם מספיק חומר גלם כדי להתחיל לבנות את הצהרת האמן שלכם וכדי להתחיל לתאר את מה שעד היום לא היה לכם מושג איך. תוכלו לעבור על הטקסטים שכתבתם שוב ושוב ולדלות מתוכם את המשפטים הטובים ביותר שיהוו את הבסיס להצהרת האמן. הבסיס שיצרתם בסיעור המוחות יענה על שאלות כמו מה, למה ואולי אפילו איך. הנה דרך שבה תוכלו לארגן הכל:

 

ב'מה'. הקפידו לציין את סוג המדיום שאתם עובדים בו (ציור, פיסול, מיצב, ווידאו-ארט וכיוצא באלו). השתדלו לעדכן את הקורא בפרט נוסף חשוב – כמה זמן אתם כבר עושים את מה שאתם עושים. תתפלאו לדעת כמה הצהרות אמן לא כוללות את העובדה הבסיסית והכה חשובה הזו.

ב'למה'. נסו לא לחשוב על זה יותר מידי. הביטו על המידע שאספתם בשלב סיעור המוחות והשיחות המזדמנות והדמיוניות שלכם עם אנשים חברים ומשפחה ותתחילו לדבר לעצמכם קצת. שאלו את עצמכם האם אתם עושים את האמנות שלכם כי אתם מתרגשים מממנה? האם יש לכם תשוקה לגבי העשייה? ממה בדיוק אתה מתרגשים? איפה בדיוק או למה בדיוק אתם משתוקקים? תהיו בטוחים במה שאתם אומרים. האמנות שלכם לא צריכה לנסות להרשים אף אחד, אתם לא צריכים 'לקוות' שיבינו אתכם, או 'לנסות' לגרום לצופים להרגיש משהו ספציפי. האמנות שלכם צריכה פשוט לדבר בעד עצמה. זו הדרך לעשות את זה נכון. זהו השלב שבו אתם יכולים גם להביא פרטים היסטוריים על האמנות שלכם או על ההשפעות שגורמות לכם ליצור או אמנים שהשפיעו עליכם וההשראה שלכם.

ב'אֵיך'. אם יש לכם תהליך באמת ייחודי שבאמצעותו אתם עושים את האמנות שלכם שבאמת חשוב להבין או כזה שתמונות שתשימו לא יוכלו להעביר במדויק - תארו בקצרה כיצד אתם יוצרים את מה שאתם יוצרים.

מעבר למילוי הדרישות הבסיסיות של 'מה, למה ואיך', תמיד תוכלו להעביר בהצהרת אמן מבנה, טון או משפטים שירגישו לכם נכון. המלצה ממני אלכם תהיה לעשות שימוש בשפטים מלאים כי מקטעים או חצאי משפטים יתנו לקוראים את ההרגשה שאתם מעופפים ושהאמנות שלכם לא בהכרח מדויקת. ותמיד תעדיפו להימנע מכך.

 

זהו זה! בֶּאֱמֶת!

 

תמיד תוכלו לשלוח את הצהרת האמן שלכם לביקורת אצל מישהו שאתם סומכים עליו, תוכלו לשלוח אלי, תוכלו להסתכל על הצהרות אמן קיימות באינטרנט אם תרצו. ישנן דרכים רבות לדעת האם אתם בכיוון או רחוקים ממנו.

 

בהצלחה

אני כאן אם אם צריכים לכתוב הצהרת אמן וזכרו - תמיד תוכלו לשלוח את הצהרת האמן שלכם לביקורת אצל מישהו שאתם סומכים עליו, תוכלו לשלוח אלי, תוכלו להסתכל על הצהרות אמן קיימות באינטרנט אם תרצו. ישנן דרכים רבות לדעת האם אתם בכיוון או רחוקים ממנו. למידע נוסף שיעזור לכם להבין טוב יותר בדיוק מה אתם צריכים לעשות כשאתם כותבים הצהרת אמן. כנסו

בהצלחה

שלבים בכתיבת הצהרת אמן – סיעור מוחות שלכם עם עצמכם ואחרים

הצהרת אמן - יסודות