הצהרת אמן - דברים שחשוב שתדעו וטיפים

כשאתם כותבים הצהרת אמן, הנה כמה דברים שחשוב לשים לב אליהם:

  1. החלק הראשון צריך להיות כמו הקדמה או הכרות (introduction)של הצופה אתכם. בחלק הזה חשוב שתציגו באופן כללי את עבודות האמנות שלכם עם שניים שלושה משפטים כלליים שייתנו לצופה את היכולת לקבל מעין מבט-על (overview) שיעזור לו/ה הבין טוב יותר אתכם ואת העבודות שלכם.

  2. בחלק השני כבר תרצו להיכנס יותר לפרטים לגבי איך הנושאים או הרעיונות האלו באים לידי ביטוי בעבודות.

  3. בפסקה האחרונה השתדלו לשחזר את הנקודות החשובות ביותר שניסיתם להעביר בהצהרת האמן.

  4. במידה ואתם כותבים הצהרת אמן על עמוד מלא תוכלו להכניס לתוכה כמה מן הנקודות הבאות:

 

מדוע יצרתם את העבודה הזו, מה ההיסטוריה שלה.

מה החזון שלכם

מה אתה מצפה מהקהל שלכם? איך אתם מצפים שהוא יגיב?

כיצד העבודה הנוכחית שלכם קשורה לעבודות קודמות שעשיתם

כיצד העבודות שלכם משתלבת עם עולם האמנות העכשווית

כיצד העבודה שלכם משתלבת או השתלבה בתערוכה קבוצתית או בסדרת פרויקטים שביצעתם במשותף עם אמנים אחרים

מהם מקורות ההשראה שלכם

אלו אמנים השפיעו עליכם או כיצד והאם היצירה שלכם קשורה איכשהו לעבודות של אמנים אחרים

ספרו על הטכניקה שבה השתמשתם ביצירה

ספרו על הפילוסופיה שלכם ליצירת אומנות בכלל או מקור שאתם שואבים ממנו השראה על מנת לי ור

מדוע יצרתם את העבודה הזו

ממה עדיף להימנע כשכותבים הצהרת אמן

 

כשכותבים הצהרת אמן ישנם כמה דגלים אדומים, שיטות ומלכודות שכדאי להימנע מהן. הכנתי עבורכם רשימה שתעזור לכם ואני ידעת אני יודעת, אבל לרוב ניסוחים מיופייפים שיכולים להראות ולהרגיש מפוארים הן למעשה ריקים מתוכן ומסרבלים והשימוש בהם גורם לכתיבה שלכם להיראות תיאורטית מידי או לא ספציפית. 

כשאתם כותבים הצהרות אמן כדאי שתהיו רגישים במיוחד למלכודות הללו מכיוון שאתם כותבים את מה שאתם חושבים שאנשים רוצים לשמוע במקום מה שנכון באמת ליצירה שלכם. זכרו – הצהרת האמן שלכם צריכה להרגיש כאילו נכתבה על ידכם. על ידי האמן - לא על ידי תיאורטיקן ביקורתי, פרופסור להיסטוריה של האמנות, סוחר כתב מגזין או אוצר. מי שקורא את הצהרת האמן שלכם מחפש חוויה מועשרת בעבודות שלכם והוכחה לכך שהקדשתם מחשבה במה שאתם עושים. הם רוצים לשמוע את הקול שלכם כאמנים - לא זה של איזה רובוט אמנותי או ז'רגון אמנותי המנוח לעייפה.

 


 

אז הנה כמה דברים שכדאי לכם להימנע מהם כשאתם כותבים הצהרת אמן: 

 

שימוש מיותר בערכי קיצון. האם האמנות שלכם באמת בוחנת חלל פנימי וחיצוני כאחד?" האם היא באמת מבטאת פשטות ורשמיות כאחד?. שימוש בלתי מושכל ולעתים אפילו מיותר לחלוטין של מונחי קיצון לא תמיד עושים חסד עם העבודות שלכם. חשוב שתהיו כנים עם עצמכם ותשאלו את עצמיכם - האם האמנות שלכם באמת "מטשטשת את הגבולות שבין מציאות לדמיון? האם האמנות שלכם באמת מבטאת טקסט וסאב-טקסט"?

הימנעו מקלישאות. רק אתה יוצר את האמנות שלכם - אז המילים בהן אתם משתמשים כדי לתאר אותן אינן גם ייחודיות וספציפיות לאנות שלכם? אם אתם מוציאים את עצמכם משתמשים במילים מסוימות לרעיונות שקשה לנסח אותם צרו לעצמכם רשימת "מילים אסורות". לאחר מכן חזרו אל ההערות שרשמתם לעצמכם בשלב סיעור המוחות ובחרו מילים או ביטויים שמרגישים תמציתיים, רעננים וקשורים באמת לאמנות שלכם.

שפה בינלאומית של אמנות. רוב הסיכויים שכבר קראתם את זה, ראיתם את זה בעיתונים, קטלוגים לאמנות ובהצהרות אמן של אמנים אחרים. נסו להימנע מלכתוב בשפה מבולבלת וחסרת דגש, כזו שמבקשת לרומם את מה שהיא מתארת באמצעות בחירות מילים לא ספציפיות, שפה שמציעה "מרחבים" ממשיים, דיאלקטיים ומבנים דקדוקיים מסובכים.

טווח שווא. האם כתיבת האמנות שלך נעה על המרחב שבין רישום לפיסול לווידאו או שאתם פשוט יוצרים רישומים, פסלים, קטעי וידאו?" שימו לב שטווח שווא הוא צורת כתיבה מקובלת לחלוטין בימינו, אבל הקורא ידע להבחין בכך וישפוט אתכם על זה. טווח כוזב יוצר רצף בין דבר אחד למשנהו כאשר למעשה אין רצף ממשי.

כתיבה תיאורטית: לכתיבה תיאורטית יש מקום בהצהרת אמן רק אם יש לה השפעה ישירה על העבודה שלכם בסטודיו יום יום. אחרת. תוותרו על זה.

עברתם את שלב סיעור המוחות, עניתם לעצמכם על מה ולמה, נמנעת מכל האמור לעיל ועדיין רוב הסיכויים הם שיש לכם הרבה מטען עודף בהצהרת האמן שכתבתם. יכול גם להיות שלא התרשמתם ממנה או שהיא לא מרגישה לכם כמו הדבר הנכון שמשקף את מי שאתם או מה שאתם עושים. זה השלב שבו אתם צריכים לערוך, לשנות, לקצר ולשפץ את ההצהרה כך שתהיה אמינה ותבטא באופן הברור ביותר את מה שניסיתם לומר.

 

קראו את ההצהרה שלכם בקול רם. תסמכו עלי, זה עובד. כשאתם קוראים תשאלו את עצמכם: האם זה אכן מתאר את מה שניסיתם לומר? האם זה משכנע? האם זה מרגיש לכם כמו מי שאתם? האם זה כתוב טוב? האם האמירה שלכם ייחודית לעבודות שלכם או למעשה יכולה להיות מיושמת באותה קלות על עבודה של אמן אחר? וודאו שהצהרת האמן מתארת אתכם וספציפית למה שאתם עושים. וודאו כי הצהרת האן שכתבתם נותנת לקורא תחושה של מי שאתם.

 

הביטו בעבודות שלכם בזמן שאתם קוראים את מה שכתבתם בקול. זכרו, הצהרת האמן שלכם צרכה להיות עכשווית לתקופה שבה אתם נמצאים וליצירות שאתם יוצרים. אתם לא צריכים לסכם טווח רחב של שנות פעילות מאז ימי הינקות שלכם כאמנים ועד לרגע שבו אתם נמצאים כיום. הצהרת האמן צריכה לתת הצצה למי שאתם מעבר לזה. או במילים אחרות, הצהרת האמן שלכם לא צריכה להיות שאפתנית מידי ברמה שאתם מדברים על מיצגים במוזיאון ישראל כשלמעשה כל מה שעשיתם עד היום הוא בקנה מידה קטן הרבה יותר.

 

תעבדו את מה שכתבתם להגשה. קראו את הצהרת האמן שכתבתם בקול רם, תערכו אותה. קח הפסקה של יום, יומיים, שלושה, שבוע ואז חיזרו אליה, קראו שוב בקול רם ותתחילו לשאול את עצמכם שאלות לגבי אותנטיות,  התוכן, האם תיאורטי מידי, האם השתמשתם בטווחים מוגזמים במילים מיותרות. זכרו שהצהרת האמן שאתם כותבים כעת לא בהכרח תייג אתכם לנצח. הזכות לעדכן אותה שוב ושוב ושוב שמורה לכם, ותוכלו לעשות זאת מתי שרק תרצו.

 

כמה שיותר קצר יותר טוב. תחסכו במילים. זה מוכיח למי שקורא אתכם שאתם יודעים מה אתם עושים, שאתם בטוחים בעבודות שלכם ושאתם לא צריך להרחיב את התיאורים כדי לתת לגיטימציה. הצהרת האמן שלכם צריכה להיות על הטווח שבין 100 ל -300 מילים. זהו.

 

 

הטון שבו אתם כותבים הצהרת אמן ספציפית שהתבקשתם לכתוב עבור מופע מקומי אמור להיות שונה מהצהרת אמן שאתם כותבים עבור הזדמנות לקבלת מענק של 100,000 ₪. בכל פעם שאתם מעבדים מחדש את הצהרת האמן שלכם זכרו לשאול את עצמכם - למי או עברו מה מיועד הטקסט הזה. כתבו הצהרת אמן בסיסית  כזו שיכולה לשמש לכם בסיס לכל הצהרות אמן עתידית שתצטרכו אבל הקפידו לבחון ולהעריך מחדש את הצהרת האמן שלכם בכל פעם שאתם מגישים אותה. שימו לב למי היא מיועדת, נסו להשתמש באינטואיציה ולהבין שישנם הבדלים בין הצהרת אמן לתערוכה ועבור בקשת מענק.

 

האמת היא שבכדי לדעת באמת איך הצהרת האמן שלכם תתקבל ואם היא עושה את העבודה שאתם רוצים שהיא תעשה אתם צריכים שאנשים אחרים יקראו אותה. מישהו שהוא לא אתם חייב לקרוא אותה לפני שאתם שולחים. תוכלו להשקיע ביותר ולמצוא קהל מגוון כמו חברים שעוסקים באמנות לעומת כאלה שאינם, משפחה, מנטורים. הצהרת האמן שלכם צריכה להיות קריאה, מסקרנת ומעניינת ככל האפשר. הטקסט צריך לזרום.  בקשו ממי שאתם נותנים לו את הצהרת האמן שלכם להיות כנים ולתת לכם את האמת, ברוטלית ככל שתהיה. אל תעלבו, אל תקחו את אישית מידי או קשה מידי. פשוט הקשיבו למה שהם אומרים.

 

בקשו מחבר לקרוא את הצהרת האמן שלכם בקול רם ותבדקו שאין שום שגיאות כתיב או שגיאות בהקלדה. ועוד דבר חשוב, תנו לאנשים שבחרתם לקבל מהם משוב מספיק זמן לקרוא את הצהרת האמן שלכם בעיון ולהשיב לכם. אל תעשו את זה "על הדרך", אל תתנו להם לקרוא אותה ברגע האחרון.

 

 

הצהרות אמן לא קל לכתוב. אבל איפה שאנחנו מאתגרים את עצמנו לרוב גם נצליח להפתיע. הצהרת אמן יכולה לעזור לך להשיג הבנה עמוקה יותר שלכם את עצמכם ואת האמנות שאתם יוצרים. הצהרת אמן יכולה לגרום לכם להרגיש מחוברים יותר לעבודת שלכם ואפילו להעריך אותן יותר. אל תקלו ראש במסמך הצהרת האמן – זה יכול להיות הגורם לכך שתתקבלו לתערוכה מסוימת או למענק כלשהו.   הצהרת אמן יכולה לעזור לכם לתמלל את מה שעד היום היה קשה לכם. לתת לכם את הכלים והשפה שתעזור לכם ולאחרים להבין בדיוק מה אתם עושים ולמה זה בדיוק מי שאתם.

זהו זה! בֶּאֱמֶת! 

אני כאן אם אם צריכים לכתוב הצהרת אמן וזכרו - תמיד תוכלו לשלוח את הצהרת האמן שלכם לביקורת אצל מישהו שאתם סומכים עליו, תוכלו לשלוח אלי, תוכלו להסתכל על הצהרות אמן קיימות באינטרנט אם תרצו. ישנן דרכים רבות לדעת האם אתם בכיוון או רחוקים ממנו. למידע נוסף שיעזור לכם להבין טוב יותר בדיוק מה אתם תריכים לעשות כשאתם כותבים הצהרת אמן. כנסו

בהצלחה

הצהרת אמן – ממה עדיף שתמנעו

אוקי. אז יש לכם דראפט של הצהרת אמן – ומה עכשיו? 

קחו בחשבון את הקהל שלכם! 

לסיכום