הצהרת אמן

הצהרת אמן היא המקום שבו אתם - כאמנים - מתבקשים או נדרשים להעביר את המסרים שלכם במילים ברורות. הצהרת אמן טובה היא כזו שמתארת באופן המילולי המובן והפשוט ביותר את 'מערכת היחסים' שיש ביניכם לבין האמנות שלכם. אז נכון, סביר להניח שעבורכם כאמנים הקשר בין מי שאתם או מי שאתם תופסים שאתם, לבין האמנות שלכם הוא טבעי ואינטואיטיבי ברמה כזו שהוא אינו נדרש להסברים. גם לא כל כך יפליא אותי אם כל הרעיון של להסביר את האמנות שלכם זה משהו שתתנגדו אליו נחרצות... לא יפתיע אותי אם תגידו לי "האמנות צריכה לדבר בפני עצמה" ועוד כהנה וכהנה שטויות. אז זהו. שלא. והמאמר הזה נכתב עבורכם, למענכם ושכמותכם בדיוק.  

עד כמה שהקשר ביניכם לבין האמנות שלכם מרגיש לכם אינטואיטיבי ואפילו חד משמעי וברור, עליכם להיות מסוגלים להסביר אותו לאנשים אחרים. מטרת-העל של הצהרת אמן היא להסביר את האמנות שלכם לאנשים אחרים - אבל היופי הוא, שבהרבה מאוד מקרים היא למעשה מאפשרת לכם להקדיש זמן בלעצב ולזקק את המסר האמנותי שלכם בלי שהתכוונתם לכך אפילו לעצמכם.

אל תקלו ראש בחשיבות של הצהרת אמן, היא מזקקת את המסר האמנותי שלכם בפני עצמכם ובפני אחרים, היא מוסיפה משמעות לאמנות שלכם והיא יכולה אפילו לעזור לכם להעביר את התחושות או את הרגשות שהייתם רוצים שאנשים יחוו כשהם צופים באמנות שלכם בצורה עמוקה יותר.

אמנים בדרך כלל נאבקים עם הצהרת האמן שלהם לכל אורך הקריירה האמנותית שלהם והסיבות לכך הם רבות. הרי ברור לי וברור לכם שהתחושות, המחשבות והרגשות שלנו משתנים כל הזמן בעיקר כשמדובר באמנות אבל לא רק. המחשבות, התחושות והרגשות שלנו לגבי מה שאנחנו יוצרים משתנות, מתפתחות ומתעצבות מחדש כל הזמן. בסופו של דבר לכל אחת ואחד מכם כאמנים יש את הדרך שעברתם, את הסגנון שמתאים לכם ואת מנעד היצירות שעם הזמן, לאורך החיים ובמהלך הקריירה גיבשתם עבורן ערך. ועדיין - יש הצהרות אמן שעובדות ויש כאלו שלא. אז בואו נלמד איך לכתוב הצהרת אמן שתעבוד.

 

 

?אז מה זה בדיוק הצהרת אמן

על שום הגדרתה, הצהרת אמן היא כמה משפטים לא ארוכים במיוחד שמתארים בדיוק מה אתם עושים ולמה אתם עושים את מה שאתם עושים. הצהרת אמן היא הרגע שבו כאמנים אתם יכולים 'לדבר' עם מישהו על היצירה שלכם באופן שיוסיף לחוויה שלו/ה כצופה ולכן הצהרת האמן שלכם צריכה להיות ברורה, תמציתית ומשכנעת.

 

בואו נתחיל, הנה כמה דברים שהצהרת אמן היא לא: מניפסט, הרצאה על ההיסטוריה של האמנות, סיפור אישי ובו אתם מגוללים את המסע שלכם לגילוי האמת הפנימית שלכם או האמנות שבה אתם עוסקים, קטע קצר של בדיה או מונולוג שבו אתם הוזים את עצמכם לדעת, פסיכואנליזה עצמית, מחרוזת תארים מפוצצים, תיאור מפואר וארוך על כל מה שעשיתם אי פעם או רשימת מכולת ארוכה ומייגעת של הישגים או מקומות אליהם הגעתם במהלך הקריירה שלכם. 

בהצהרת האמן שלכם אתם לא משוחחים על החומרים או על הטכניקות שלכם, אתם לא כותבים מחזה, שירה או פרוזה ואפילו לא מדע בדיוני. אתם לא נדרשים לפתח מניפסט חגיגי, לכתוב מודעה שיווקית לעיתונות או לנסח מסע התרברבות, אין שום צורך לפתוח שוליים ענקיים שבהם אתם מנסים לתאר לקוראים חוויות אפי-תיאטרליות או אנקדוטות מוטרפות ומורטות עצבים שעברתם או על אירועים חשובים בחייכם. אל תספרו על הילדות שלכם או על המשפחה שלכם (אלא אם זה כן הם רלוונטיים לאמנות שאתם עושים). 

הצהרת אמן שלכם לא צריכה להיות פומפוזית, אתם לא צריכים לכתוב על תפקידכם בעולם. השתדלו להימנע מביטויים שגורי לשון או קלישאות גרנדיוזיות וריקות מתוכן על העבודות שלכם או על ההשקפות שלכם בחיים. השתדלו להימנע מלכתוב מלל טכני מידי או מלל יבש שמזכיר עבודת מחקר אקדמאית, השתדלו להימנע מהסברים מיותרים שיתישו את הקוראים שלכם. אם זה מעייף וארוך מידי – פשוט תחתכו.


לרוב תדרשו להגיש הצהרת אמן כשאתם מגישים בקשות לשהות אמן, גלריות, קולות קוראים, מענקים או פרסים. אז נכון, לא פשוט לכתוב הצהרת אמן אבל התהליך יועיל לכם ויותר מזה - אני ממליצה לכם בכל כמה חודשים לחזור להצהרה שלכם ונסות לזקק בה את המסר, לוודא שהלא מילולי שקיים בעבודות שלכם מחזיק גם במילים. 

ונחזור למתי ואיך. קודם כל, אם אתם קוראים את המידע הזה ואתם לא נמצאים בלילה שלפני מועד הדד-ליין להגשה מצבכם כבר טוב. לכתוב הצהרת אמן זה תהליך שדורש זמן ואיזושהי פניות מחשבתית ומנטלית. התהליך הזה לא צריך להיות עינוי מבחינתכם אלא להיפך, הוא יכול להיות טבעי, זורם, נעים ואפילו מהנה. כדי להגיע להצהרת אמן טובה תצטרכו להתרגל ולתרגל זום אאוט מעצמכם, לקחת צעד אחורה, להביט על מה שעשיתם עד עכשיו, להעריך את המקום שאתם נמצאים בו ואת העבודות שלכם ועל כל זה לכתוב כמה משפטים. זהו.

 

 

כמו שאמרנו כתיבה של הצהרת אמן יכולה לעזור לכם להבהיר לעצמכם את האמנות שלכם ואת מה שאתם עושים. מדובר במעין בסיס מילולי שישמש אתכם בכל פעם שתדרשו בכתיבה של הצעה לתערוכה או הגשה לקול קורא, מענק, בקשה למימון או אפילו לתואר שני אם תחליטו ללמוד. הצהרת אמן יכולה לעזור לכם כשמבקשים מכם חומר על האמנות שלכם או העבודות שלכם, היא יכולה לעזור לכם ולהיות שימושית אפילו כאשר תגישו מועמדות לתפקיד הוראה כזה או אחר. הצהרת אמן יכולה להיות בסיס טוב כדי לכתוב קומוניקט או הודעה לעיתונות במקרה שאתם צריכים או מתבקשים להציג ידע כזה או אחר בנוגע אליכם ולעבודות שלכם לאדם כלשהו, בפרסום בקטלוג או במגזין. הצהרת אמן היא דרך מצוינת כדי להציג את העבודה שלכם בפני קהל ובגדול, תמיד ובכל מקרה עדיף שתהיה לכם הצהרת אמן כי לעתים קרובות, ככל שיש ידע רחב יותר על העבודות שלכם, כך הקהל יתעניין יותר במה שאתם עושים ואפילו ברכישת העבודה.

 

 

  • הצהרת אמן על עמוד שלם. בהצהרת האמן הזו תשתמשו לעתים קרובות. היא מדברת על העבודות שלכם, נוגעת בקטנה בהיסטוריה שלכם או במי שאתם ועשויה לכלול דוגמאות ספציפיות לעבודה או לפרויקט הנוכחי שלכם.

  • הצהרה אמן מקוצרת. הצהרה קצרה יותר כוללת את האמור לעיל בצורה מקוצרת יותר או ספציפית לפרויקט שאתם בדיוק עוסקים בו ובגינו נדרשים להגשת ההצהרה. בהצהרת מקוצרת תתבקשו לכתוב באזור ה 300 – 500 מילה.

  • הצהרת אמן אודות פרויקט מסוים. הצהרה קצרה במיוחד על פרויקט ספציפי שאתם מציגים. יכולה להיות מינימליסטית ממש, אפילו מספר שורות.

  • ביוגרפיה. גם ביוגרפיה לעתים יכולה להיות סוג של הצהרת אמן רשמית יותר. היא לעיתים קרובות תכלול תיאור קצר של הקריירה שלכם כאמנים כולל כמה הישגים עיקריים. 

כאן אם אתם צריכים מישהו שיכתוב עבורכם הצהרת אמן וזכרו - תמיד תוכלו לשלוח את הצהרת האמן שלכם לביקורת אצל מישהו שאתם סומכים עליו. תוכלו לשלוח אלי, תוכלו להסתכל על הצהרות אמן קיימות באינטרנט אם תרצו. ישנן דרכים רבות לדעת האם אתם בכיוון או רחוקים ממנו. 

 

רוצים לדעת איך כותבים הצהרת אמן? כנסו 

?מתי ואיך להגיש הצהרת אמן

?למה לכתוב הצהרת אמן

?סוגים שונים של הצהרת אמן